Deneme Sezonu Başladı !

Uzun süredir LGS, YKS, KPSS gibi merkezi sınavlara hazırlanan öğrenciler için yoğun deneme sezonu başladı. Ağustos – Eylül ayından itibaren ağırlıklı olarak konu anlatım, soru bankası ve yaprak testlerle çalışmalarını sürdüren öğrenciler için yayınevleri deneme türündeki ürünlerini de bir bir çıkarmaya başladı.

Hangi deneme türü ne zaman çözülmeli, deneme seçerken nelere dikkat etmeli, hangi yayınevinin hangi ürünleri çıktı? Bugünlerde öğrencilerin kafası bu sorularla bir hayli karışık. İşte öğretmenlerden, yayınevlerinden ve kitapçılardan derlediğimiz haberimizin detayları.

SINAVLARA HAZIRLIK AŞAMALI BİR SÜREÇ
Uzmanlara göre sınavlara hazırlık üç aşamadan oluşuyor. Her aşamada ise ayrı bir kaynak kullanılması gerekiyor. İlk olarak konular eksiksiz öğrenilmeli. Bunun için öğretmenlerden ve konu anlatım kitaplarından sıklıkla faydalanılmalı. İkinci aşamada ise öğrenilen konunun sorularla pekiştirilmesi gerekiyor. Bunun için de konu bazlı testlerden yani soru bankalarından ve yaprak testlerden faydalanılması gerektiği belirtiliyor. Bu konu öğrenme ve pekiştirme sürecinde belli aralıklarla branş denemeleri ve genel denemeleri çözülmeli. Sonrasında ise deneme aşamasına geçilmeli. Ancak konularda ciddi eksiklikler varsa yoğun deneme sürecine girilmemesi gerekiyor. Uzmanlara göre branş denemelerine ağırlık vermeden genel denemelere de geçilmemeli. Süreç, sırasıyla konu anlatım, soru bankası (Test), branş denemesi ve genel deneme şeklinde devam ettirilmeli.

HER DENEME, DENEME DEĞİL!
Her sektörde olduğu gibi yayın sektöründe de bir ürünün iyisi kötüsü var. Son zamanlarda artan yayın çeşitliliği sevindirici bir durum. Ancak işini güzel yapan var yapamayan var. Eğitim – öğretim gibi telafisi zor bir alanda kullanılacak ürün doğru seçilmeli. Hem zaman kaybı hem maddi kayıp yaşamamak için öğretmenlerden, yayınevlerinden ve kitapçılardan sağlıklı bilgiler edinilmeli. “Soru sorudur.” mantığı eskide kaldı. Çünkü geçtiğimiz yıldan itibaren yapılan merkezi sınavlarda soru yapıları, tarzları bambaşka bir noktaya evrildi. Bakanlığın 2023 Vizyon Belgesi’ndeki açıklamalara göre önümüzdeki yıllarda bu tarz soruların sayıları artacağa benziyor. Bu değişikliğe ayak uydurabilen yayınevleri var uyduramayanlar var. İşin uzmanlarından edindiğimiz bu bilgilere göre öğrenciler daha seçici ve dikkatli olmalılar.

YAYINEVLERİNDEN YENİ ÜRÜNLER
Öğretmenlerimizin, yayın danışmanlarımızın incelediği ve önerdiği branş denemeleri ve genel denemeler.


Sonraki Yazı
»
851