Finlandiya Eğitim Sistemi

Son zamanlarda dünyanın dört bir yanında konuşulan bir eğitim modeli var: Finlandiya eğitim sistemi. Bireyselliğe ve bağımsızlığa önem veren, düşük maliyetli, kısa okul saatlerinin ve yüksek akademik başarıların olduğu bu eğitim sistemi oldukça dikkat çekiyor. Öğrenciler bu Finlandiya eğitim sistemi ile sorumluluklarını kendileri yönetiyor ve eğlenerek öğreniyor. Hadi gelin hep birlikte bir rüya ülkesi olan Finlandiya’nın eğitim sistemine daha yakından bakalım.

Finlandiya eğitim sistemi özellikleri

Finlandiya eğitim modeli ve Finlandiya eğitim sistemi dediğimiz zaman önümüze şu özellikler çıkıyor:

Okula Başlama Yaşı: Her şeyden önce bu eğitim sisteminde çocuklar okula 7 yaşında başlıyor. Zorunlu okula başlama yaşının 7 olmasının sebebi ise çocukların okula tek başlarına gidebilmeleri. Yani çocukların bağımsızlığına büyük önem veriliyor. Diğer bir yandan okul servisleri bulunmuyor. Çocuklar güvenli bir şekilde bisikletleriyle okullarına gidebiliyorlar.

Not Sistemi: Öğrencilere eğitim hayatlarının ilk altı yılında herhangi bir şekilde not verilmiyor. Sekizinci sınıfın sonuna kadar ise not verme zorunluluğu da bulunmuyor. Diğer bir yandan standart bir sınav sistemi uygulanmıyor. 16 yaşına geldikleri zaman, ülke genelinde bir sınava katılıyorlar.

Eğitim- Öğretim Programı: Finlandiya eğitim sisteminde eğitim-öğretim programları öğrencilerin istekleri doğrultusunda şekilleniyor. Öğrenciler eğitim ve öğretim programlarını şekillendirirken kendi ilgi ve ihtiyaçlarını gözetiyorlar.

Zaman: Finlandiya eğitim sisteminde öğretmenler gün boyu ortalama olarak dört saat ders veriyorlar. Diğer bir yandan öğretmenler tıpkı öğrenciler gibi derslere katılıyorlar. Bu derslere katılarak mesleki olarak gelişiyorlar. Öğretmenler toplumda statüsü en yüksek mesleklerden. İlk okuldaki öğrenciler dersten ayrı olarak günde 75 dakika teneffüste kalıyorlar.

Ödev: Öğrencilere herhangi bir ödev verilmiyor. Bunun nedeni ise öğrenmenin yerinin okul olduğu düşünülüyor. Çocuklar okul içinde öğrenemiyorsa öğretmen öğrenemeyen çocuklarla birebir ilgilenerek eğitim programını düzenliyor. Çocukların her türlü gelişimlerinin gözlemlenmesi ve esnek çözümler yaratılmasının en büyük nedeni, öğretmenlerin yüksek eğitim düzeyi.

Eğitim Harcamaları: Finlandiya eğitim sisteminde özel okul bulunmuyor. Bununla birlikte eğitim harcamaları devlet tarafından destekleniyor. Okullar birbiriyle yarışmıyor, aksine birbirleriyle dayanışıyorlar. Bu yüzden de okulların birbirlerinden pek bir farkı yok. Eğitimde eşitlik sağlamak en önemli misyonlardan bir tanesi. Çocukların beceri ve zekâları ne olursa olsun aynı sınıflarda okuyorlar.

Sınıf İçi: Çocuklar okulla geldikleri zaman montlarını ve ayakkabılarını çıkarıyorlar. Böylelikle kar ve çamur içeri girmiyor ve çorapla içeride dolaşılabiliyor. Bu sayede kendilerini evlerinde hissediyorlar. Sınıfta oturma- kalkma düzeni bulunmuyor. Bu yüzden de korku değil, cesaret ön plana çıkıyor. Öğrenciler farklı fikirleri ifade edebilmek için cesaretlendiriliyor. Bazı çocuklar sınıf içinde pilates topunda oturuyor. Ders akışını bozmadan sınıf içinde dolaşabiliyorlar. Bazı sınıflarda lavabo, bulaşık makinesi ve fırın bulunuyor. Böylelikle çocukların sorumluluk almaları sağlanıyor.

Kantin: Öğle yemekleri de devlet tarafından karşılanıyor. Yemekhanede öğretmenler ve öğrenciler beraber yemek yiyorlar. Öğrencilere yemeğin vergiler ile karşılandığı belirtiliyor ve israf etmemeleri gerektiği vurgulanıyor. Öğrenciler ne yiyeceklerine kendileri karar veriyorlar. Okullarda herhangi bir kantin bulunmuyor. Öğrenciler öğle yemeğinde süt içiyorlar.

Finlandiya eğitim sistemi hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz?

Pendik kitap, Pendik kitabevi, kitabevi Pendik dendiği zaman akla ilk gelen kitabevlerinden bir tanesi olan Elif Kitabevi’nde Pasi Sahlberg’in kaleme aldığı Eğitimde Finlandiya Modeli kitabını bulabilirsiniz. Bu ve bunun gibi yardımcı kaynak ve kültür kitapları satın almak için mutlaka mağazamızı ziyaret edin. Bilgi almak için hemen tıklayın: Pendik kitabevi


228