Ahmet Ümit Kimdir? Ahmet Ümit’in Hayatı

Türk edebiyatının sevilen yazarlarından olan Ahmet Ümit, özellikle polisiye alanında ürettiği eserlerle dikkat çekmektedir. Peki Ahmet Ümit kimdir? Ahmet’in Ümit’in hayatı, kendisine hayran olan; tüm eserlerini yakından takip eden pek çok edebiyat sever tarafından merak edilir. Biz de bu yazımızda Ahmet Ümit kimdir sorusuna cevap olması açısından Ahmet Ümit hayatı, Ahmet Ümit nereli, Ahmet Ümit doğum tarihi, Ahmet Ümit kitapları gibi kendisiyle ilgili tüm merak edilenlere değineceğiz. Eğer siz de Ahmet Ümit kimdir merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin!

Ahmet Ümit kimdir?

Ahmet Ümit’ tanımak için öncelikle Ahmet Ümit doğum tarihi nedir ve Ahmet Ümit nereli bir bakalım. Sevilen yazar Ahmet Ümit, 1960 yılında Gaziantep’te doğmuştur. Yedi çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya gelen Ümit’in babası kilim tüccarı, annesi ise terzidir. Yazarın lise yaşamı Gaziantep’te ve Diyarbakır’da geçmiştir. Kendisi 1979 yılında İstanbul’a gelmiş ve üniversiteyi burada okumuştur (Marmara Üniversitesi- Kamu Yönetimi).

Ahmet Ümit hayatı

Ahmet Ümit kitapları

Ahmet Ümit doğum tarihi, Ahmet Ümit nereli, Ahmet Ümit hayatı gibi konulara değinmeye devam ediyoruz. Üniversite yıllarından sonra bir dönem Moskova’da eğitimine devam eden Ahmet Ümit, burada iken şiir yazmaya başlamıştır. Hatta 1998 yılında yazdığı Kar Kokusu isimli romanı, hayatınının bu döneminden izler taşımaktadır.

Yazar daha sonra Sokağın Zulası isimli bir şiir kitabı çıkarmış, bir dönem reklam ajansı çalıştırmış ve bir arkadaşı ile birlikte sanat dergisi çıkarmıştır. Çıplak Ayaklıydı Gece, Ahmet Ümit’in ilk hikaye kitabıdır (1992). Yazar bu kitapla Ferit Oğuz Bayır Düşün ve Sanat Ödülü’nün sahibi olmuştur. Ahmet Ümit’in polisiye eserleri, birçok dizi ve filmin senaryosuna esin kaynağı olmuş, tüm kitapları da polisiye severler tarafından büyük ilgi görmüştür. Sevilen yazar halen polisiye alanında çeşitli eserler üretmeye ve edebiyata katkıda bulunmaya devam etmektedir.

Bu yazımızda Ahmet Ümit kimdir, Ahmet Ümit hayatı, Ahmet Ümit doğum tarihi, Ahmet Ümit kimdir kitapları gibi Ahmet Ümit ile ilgili merak edilen konulara değindik. Umarız yararlı olmuştur…


Önceki Yazı
«
Sonraki Yazı
»
225